Eswt Tedavisi

Eswt Tedavisi

ESWT  Hastalığı Nedir?

Eswt vücudun herhangi bir bölgesinde ağrı veya ağrıyı tetikleyen durumlarda tedavi amacı ile şok dalgaları ile yapılan bir uygulama yöntemidir. Vücutta bulunan özellikle kas ve iskelet sistemindeki sinir uçlarında Substance P adlı salgının salgılanması ile şiddetli ağrılar hissedilebilir. Ağrıyı tetikleyen madde salgısı olan Substance P salgısının etkisini azaltmak ve hissedilen ağrıyı yok etmek için eswt tedavisi uygulanır.

Eswt tedavisi birçok alanda uygulandığı üzere üroloji tedavilerinde de sıkça uygulanan bir yöntemdir. Şok dalgalarının kaynağında iki çeşit şok dalgası cihazı bulunmaktadır. Odaklanan şok dalgası bütün dokuları geçerek, güçlü olarak ağrının olduğu dokuya odaklanır. Radyal dalgalar ise daha büyük ama küçük alanı etkileyebilmektedir.

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile  etkin ve modern şok dalga uygulamalarında fokuslanabilen şok dalgalarındaki enerji verimliliği ve uygulamalarındaki etkinin kontrol edilmesi sağlanmıştır. Böylelikle eswt tedavisi uygulamasında hastaya zararlı olabilecek sakıncalı bir durum olmadığı gözlemlenmiş olup, tedavi süreleri iki günde bir yüksek enerji ile de yapılabilmektedir.

Eswt tedavisi hangi hastanelerde var merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ürolojide Eswt  Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Genel amacı şok dalgaları ile ağrı olan bölgedeki ağrıyı azaltmak olan eswt tedavisi, ürolojik alanlarda da uygulanmakta ve çok fayda sağlamaktadır. Hücre yapılarındaki iyon kanallarının hareketliliğini, metabolizmada ve vasküler büyümelerinde artış gösteren faktörler ile kronik prostat ağrılarında eswt tedavisi uygulamasının başarı gösterdiği saptanmıştır. Bu nedenle çoğu insanın önemli problemlerinden olan prostat hastalıkları tedavisinde, eswt tedavisi hangi hastanelerde var sorusunu akıllara getirmiştir.

Eswt tedavisi uygulanan hastalarda, ağrı hissedilen bölgede, dokularda bulunan sinir uçlarındaki Substance P salgısı boşaltılarak, ağrının azalmasına hatta yok edilmesine yardımcı olur. Bu sebeple uygulanan şok dalgalar ile ağrı azalırken damarlarda da bir genişleme ile hücrelerin artmasına ve dokuların yenilenmesine fayda sağlar.

Hangi Durumlarda Eswt Tedavisi Gerekir?

Ürolojide uygulanan eswt tedavisi genellikle hastaların penis bölgelerinde aşırı bir ağrı hissetmeleri ile ortaya çıkar. Buda çoğu zaman penis ve penis çubuğunda meydana gelen kireçlenmeler olarak bilinen ‘’Peyronie Hastalığı’’ şüphesini düşündürür.

Peyronie hastalığı,  penis yapısında bulunan damarların, damarları saran cilt ve destek dokudan oluşan kılıfında, sert adeta plak görünümüne benzer kireçlenmeler olması ile kendini gösterir. Bu nedenle, peyronie hastalığı olan kişilerde ereksiyon sırasında aşırı ağrı ve ağrı ile birlikte ereksiyon sırasında kireçlenmenin görüldüğü yere doğru peniste eğrilik oluşabilir.

Peyronie hastalığı nedeni ve tedavisi tam olarak bilinmeyen bir eswt hastalığı olmakla birlikte eswt tedavisi için ilaçla tedaviden başlayarak, cerrahi müdahalelere varan çözümler aranmaktadır.

Genellikle şeker hastalarında sık olarak görülebilmektedir. Eswt hastalığı olan veya benzer şikâyetlere sahip kişiler, eswt tedavisi hangi hastanelerde var sorusu ile arayış içerisine girebilirler. Şok dalgalar ile ağrı azaltmada önemli bir başarı elde edilmiş olan Sokdalgatedavisi.com sitesinden eswt tedavisi uygulayan hastaneler hakkında bilgi almanız mümkün.

 Ürolojide Eswt Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Eswt tedavisi ilaç ve cerrahi müdahalelerle sonuç alınamayan hastalarda, şok dalgaları ile tedavi uygulaması yapılır. İlaçla veya cerrahi müdahaleye rağmen, eswt hastalığın tekrar nüksetmesi olağandır. Uzman terapist tarafından hasta olan bölge gevşek bırakılarak, jel uygulaması yapılır.

Daha sonra şok dalga tedavi uygulanır. Bazen hastalar kendileri de eswt yapan aleti kendileri de kullanabilmektedirler.  Eswt uygulaması ile çoğu hastalarda büyük başarılar elde edildiği yapılan araştırmalarla saptanmıştır. Uygulama şekli; Haftada 200 şok dalgası ile 4 haftaya kadar tekrarlanmak üzere birinci uygulama yapılır.

Hastalığın yapısı, ilerleyişine göre bazen 10 seansı bile bulabilmektedir. Anestezi kullanmadan uygulanan bu yöntemde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. Peniste kireçlenme yani peyronie hastalığı dışında, kronik pelvik ağrı sendromu tedavisinde de eswt uygulaması kullanılmaktadır. Ayrıca, sık idrara çıkma olarak bilinen sistit rahatsızlıklarında da ilaçla tedaviye de sonuç alınamayan durumlarda da eswt tedavisi uygulanır.

Cinsel problemler, zaman zaman kişilerde oluşabilen ereksiyon bozuklukları veya 40 yaş altı veya üzeri yaşanılan ED rahatsızlığı gibi hastalıklarda Eswt tedavisi olumlu sonuçlar vermektedir. ED tedavisinde de son yıllarda birçok tedavi denenmiş fakat çözümü bulunamamıştır. Bazı firmalar tarafından özel imal edilmiş özel başlıklı eswt cihazları sayesinde, hastanın penisinde yeni damar oluşur ve damarlardaki hücreler artarak, dokular yenilenerek yeniden ereksiyon olabilmesi sağlanmış olur.

Eswt tedavisinin uygun olmadığı durumlar, Koagülasyon bozuklukları, Bölgede bulunan tümörler, Fokus alanında hava içeren organ veya büyük damar bulunması, Kafa kemiklerinde, Omurilik ve majörlerde bulunan sinirlerde, Enfeksiyon durumlarında, Pacemaker takılı olanlarda ve gebelik durumlarında uygulanmaz.

Ailenizde veya çevrenizde ürolojik sorunları olan, tedavi olmasına rağmen şikâyetleri devam eden kişiler varsa eswt tedavi yöntemlerinden bahsedebilirsiniz.

Eswt tedavisi hangi hastanelerde var sorusuna cevap olarak yukarıda bahsedilen bilgilerden söz edebilirsiniz. Ya da eswt tedavisi hangi hastanelerde var merak ediyorsanız https://www.sokdalgatedavisi.com/iletisim sitesini ziyaret edebilir, Eswt tedavi uygulamaları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir, olumlu hasta memniyetlerini bulacağınız yorumları okuyabilirsiniz.

İletişim Formu

*Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.