Lokalize Prostat Kanseri Tedavisinden Sonra Sertleşme Sorunu

Lokalize Prostat Kanseri Tedavisinden Sonra Sertleşme Sorunu

Prostat kanseri genellikle ileri yaş erkeklerde sık sık görülen bir rahatsızlıktır. Prostat bezi üzerinde görülen bu tümörün oluşmasında çeşitli sebepler bulunmaktadır. Lokalize prostat kanseri olarak da ifade edilen bu rahatsızlık için uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Prostat kanseri ile birlikte erkeklerde farklı sorunların da ortaya çıktığı genellikle görülüyor. Hastalık esnasında olmasının yanı sıra hastalık sonrasında da bazı sorunlar gözlenebiliyor. Özellikle lokalize prostat kanseri tedavisinden sonra sertleşme sorunu en çok karşılaşılan sorunlar içerisinde yer alıyor.

Lokalize Prostat Kanseri Tedavisinden Sonra Sertleşme Sorunu Neden Görülür?

Hastalık esnasında tercih edilen tedavi amacı ile çeşitli yöntemler tercih ediliyor. Bu yöntemlerden biri radikal prostatektomi olurken diğeri ise radyasyon tedavisidir. Bu her iki yöntem de prostat kanserinde oldukça etkili yöntemler arasında yer alıyor. Bu neden ile hastalığın tedavisinde bu yöntemler tercih ediliyor. Fakat lokalize prostat kanseri tedavisinden sonra sertleşme sorunu işte bu noktada ortaya çıkıyor. Cinsel sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olan yöntemler özellikle sertleşme sorunlarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Kan akışını sağlamakta olan damarlar ve sinirler ile oluşan prostat bezi mesanenin alt bölgesinde yer alıyor. Bunlar sertleşmenin gerçekleşmesinde en önemli iki etkendir. Bu neden ile hastanın lokalize prostat kanseri tedavisinden sonra sertleşme sorunu yaşamaması için tedaviyi gerçekleştiren ekibin sinir ve kan damarlarının zarar görmemesi için büyük önem göstermesi gerekir.

Radikal Prostatektominin Prostat Kanseri Tedavisi Sonrasında Sertleşme Sorununa Etkisi

Prostat çevresinde bulunan dokunun tamamının alınmasını ifade eden bu cerrahi yöntem prostat kanseri için önemli bir tedavi alternatifidir. Prostatın durumu ameliyatın da seyrini belirleyen en önemli konudur. Bu durumda tümör sadece prostat bezinde bulunuyorsa cerrahi müdahale esnasında peniste bulunan ve sertleşmeyi sağlayan sinirlere dokunulmayacaktır. Yani ameliyat ile sinir koruyucu cerrahi işlem yapılmış olacaktır. Böylece lokalize prostat kanseri tedavisinden sonra sertleşme sorunu yaşanma olasılığı azaltılmış olacaktır. Bu işlem esnasında her ne kadar özen gösterilmiş olsa da geçici bir süre ile sertleşme sorunu ile karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu bölgede bulunan sinirler oldukça hassas bir düzeydedir. Bu da lokalize prostat kanseri tedavisinden sonra sertleşme sorunu sorunlarını beraberinde getirmektedir. Padikal prostatektomini tedavisi esnasında bu sinirlerde oluşacak en ufak bir hasar peniste bulunan ve sertleşmeyi gerçekleştiren kan damarlarına gönderilen sinyalleri engeller. Böyle bir durumda gerçekten iyileşme için 2 yıl kadar bir süre gerekir.

Prostat Kanseri Tedavisi Sonrasında Sertleşme Sorunu Ortadan Kalkar Mı?

Prostat kanseri tedavileri arasında yer alan radyasyon yöntemi habis hücrelerin vücuttan yok edilmesini sağlamak ya da bunları kontrol altına almak için kullanılan bir tedavi biçimidir. Prostat içerisine yerleştirilmekte olan radyasyon kaynağı habis hücrelerin yanı sıra sağlıklı hücrelere de zarar verebilir. Her ne kadar yeni teknoloji ile ışının duyarlılığı arttırılmış olsa da böyle bir durumda lokalize prostat kanseri tedavisinden sonra sertleşme sorunu yaşama ihtimali de artmaktadır. Bu denli ağır bir lokalize prostat kanseri tedavisinden sonra sertleşme sorunu tam anlamı ile ortadan kalkması için belli faktörler etkili oluyor. Özellikle hastanın yaşı bu konuda oldukça önemlidir. Vücut yapısı hatta hastalık öncesindeki cinsel performansı tedavi sonrasındaki iyileşme sürecini ve iyileşme derecesini belirleyen en önemli etkenler arasında yayılmaktadır. Bu neden ile tedavi öncesinde tedaviyi uygulayacak olan doktor ile bu konudaki çekincelerin mutlaka konuşulması ve tedavi esnasında hatta sonrasında ne gibi sorunlar ile karşılaşılacağına dair bilgiler alınması ilerleyen dönem için ihmal edilmemesi gereken bir konudur.  https://www.sokdalgatedavisi.com/iletisim adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İletişim Formu

*Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.