İntrakavernöz Enjeksiyonlar

İntrakavernöz Enjeksiyonlar

Cinsel hayatı zora sokan en önemli konuların başında sertleşme sorunu geliyor. Fakat çeşitli tedavi yöntemleri ile artık bu problem büyük oranda ortadan kaldırılabiliyor. Yine de sorunun tam anlamı ile çözüme kavuşturulması için hastanın cinsel yaşam öyküsünden geçirmiş olduğu hatta kullandığı ilaçlara kadar her bir detay büyük önem taşıyor. Sertleşme sorunu ile mücadele eden erkekler için uygulanan tedavilerden biri de enjeksiyon yöntemidir.

İntrakavernöz Enjeksiyonlar Nasıl Uygulanır?

Penisin içerisinde süngerimsi bir yapı bulunuyor. Bu yapı içerisinde bulunan kan damarlarının açılması kan basıncının artmasına neden olacak ve böylece sertleşme sorunları ortadan kalkacaktır. Penis içerisinde bulunan bu süngerimsi yapıya uygulanan intrakavernöz enjeksiyonlar kan damarlarının açılmasına yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem sertleşme sorununda öncelikli olarak tercih edilmemekle birlikte uygulandığında da sonuç veren etkili bir seçenektir. Sertleşme sorununda tedavi olarak intrakavernöz enjeksiyonlar tercih edilmeden önce diğer yöntemlerin uygulanmış olması gerekir. Özellikle sertleşme sorunu için tercih edilen PDE5I grubu içerisinde bulunan ilaçların kullanılması intrakavernöz enjeksiyonlar öncesinde gereklidir. Bu ilaçlardan sonuç alınamaması halinde enjeksiyon yöntemi tercih edilebilir. Bunun yanı sıra psikolojik sorunlara bağlı olan sertleşme sıkıntılarında da enjeksiyon uygulanmadan önce psikolojik sorunun çözümü sağlanmalıdır. Buna rağmen hala sertleşmede istenen performans yakalanmamış ise bu seçenek tercih edilebilir.

İntrakavernöz Enjeksiyonlar Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Penis içerisine enjeksiyon uygulaması her ne kadar ilk etapta erkekler için ürkütücü bir durum gibi görünse de etkisi fark edildikten sonra bu durum sorun olmaktan çıkıyor. Sertleşme tedavisi için kullanılan intrakavernöz enjeksiyonlar penis içerisinde kan akımının sertleşme için normal bir düzeye çıkmasına yardımcı oluyor. Enjeksiyonlar penise uygulandıktan yaklaşık olarak 10 dakika sonra peniste sertleşme görülmeye başlanır. Bu durumun meydana gelmesi için herhangi bir cinsel uyaranın olmasına da gerek bulunmuyor. Alprostadil intrakavernöz enjeksiyonlar içerisinde en çok tercih edilenidir.  Bunun yanı sıra intrakavernöz enjeksiyonlar içerisinde atropin, papaverin ve forskolin en çok tercih edilenler içerisinde yer alıyor. Bu ilaçlar oldukça etkili olsa da bazı hastalar için doktor tavsiyesi ile kombinasyon haline getirilmiş olan ilaçlar tercih edilebilir. Bu ilaçlar ve dozları ihtiyaca göre belirlenerek ve yan etkileri azaltılarak hastalara uygulanmaktadır.

İntrakavernöz Enjeksiyonlar Yan Etkisi Var Mı?

Enjeksiyonu hasta ihtiyaç duyduğu zamanlarda kendisi yapacağı için enjeksiyonun nasıl yapılacağına dair eğitim doktor tarafından verilmektedir. Bu eğitim esnasında ilacın dozu da ürolog tarafından belirlenir. Peniste bulunan sinir uçlarının ya da kan damarlarının intrakavernöz enjeksiyonlar uygulanırken zarar görmemesi için uygulamanın doğru yapılması büyük önem taşıyor.  Ayrıca enjeksiyon yapıldıktan sonra peniste morarma meydana gelmemesi için en az 2 dakika uygulamanın yapıldığı yere baskı uygulanması gerekir. Bunun yanı sıra tercih edilen enjeksiyon içerisinde bulunan maddelerden herhangi birine karşı hassasiyeti bulunan hastalar için bu uygulamanın yapılmaması gerekir. Bunun yanı sıra pıhtı önleyici gibi ilaçları kullanan kişilerde de bu yöntem tavsiye edilmiyor. Enjeksiyonun yan etkileri bunun dışında genellikle hafif düzeyde kalıyor. Enjeksiyon uygulamasından sonra nadiren de olsa hafif şiddette penis bölgesinde ağrı oluşur. Bu ağrı sertleşmenin tamamlanması ile birlikte ortadan kalkmaktadır. Uygulamanın bazı ciddi yan etkileri de bulunuyor. Bunların başında ise Priapizm olarak da adlandırılan sertleşmenin uzun sürmesidir. Enjeksiyon sonrası sertleşme 4 saat ya da daha fazla sürerse bu durum penis kaslarının zarar görmesine sebep olurken daha ciddi sorunları ortaya çıkarabilir. Siz de bu yöntemler ve daha fazlası için https://www.sokdalgatedavisi.com/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu

*Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.