Topikal Tedavi Nedir (Penise Enjeksiyon)

Topikal Tedavi Nedir

Topikal Tedavi Nedir?

Birçok hastanın duyup da ne olduğunu ilk etapta anlamını bilemedikleri ve soru işaretine dönüşen topikal tedavi nedir konusu ile ilgili olarak topikal tedavi yöntemi, esasında ilaçların deriye uygulanması yöntemine verilen isimdir.  Alprostadilin iki özel formülasyonu topikal tedavi için onaylanmış durumdadır. Bu uygulamalardan ilki erkek hastanın cinsel organının ucundan yerleştirilen üretral pelet (intraüretral) formuna sahip bir ilaçtır. İkinci uygulama ise erkek hastanın penis ucunda, üretranın dış açıklığına sürülen krem formuna sahip olan bir ilaçtır. Topikal tedavi nedir sorusunun açıklaması bu şekildedir.

Hasta Topikal Tedavilerden Yararlanmayı Ne Zaman Düşünmeli?

Alprostadil, sertleşme problemlerinin giderilmesi için uygulanan tedavisi için kullanılmakta olan bir ilaç olma özelliğine sahiptir. Sıklıkla ikinci basamak tedavilerde uygulanmaktadır. Ancak yinede birinci basamak tedaviler kapsamında da kullanılabilmektedir. Topikal tedavi nedir sorusu yanıtına cevap arayan hastalar bu tedavi esnasında Alprostadil kremin kullanımının sağladığı en büyük avantajlardan birisi sistemik yan etkilerin oldukça nadir görülmesi ve bu sayede başka ilaçlar ile kullanımı ile ilgili olarak herhangi bir kısıtlamanın söz konusu olmamasıdır. Topikal tedavi nedir konusuyla ilgili olarak uygulanan bu ilaç sayesinde tedavi aksamadan sürdürülebilmektedir.

Topikal Tedavi Nasıl Bir Etki Gösterir Ve Topikal Tedaviler Hangi Durumlarda Hastaya Önerilmez?

Tedavi olacak hastanın merak ettiği konular arasında yer alan topikal tedavi nedir, topikal tedaviler nasıl etki eder ve bu tedavi yöntemi hangi durumlarda hastaya önerilmez soruları yerini almaktadır. Bu tedavinin parçası olan Alprostadil üretra tarafından emilir ve erkek cinsel organındaki damarların düz kaslarında gevşemeyi sağlar ve böylelikle kan akışını artırıcı etki yapar. Alprostadil krem alprostadilin abrasyonunun daha etkili bir şekilde gerçekleşmesi için permeasyon artırıcı ihtiva eder. Etki mekanizması ise intraüretral alprotatil ile benzerlik gösterir. Bu tedavi yönteminin hastaya önerilmediği durumlar arasında ise çeşitli nedenler yer alır. Bunlar; Hastada penil implant mevcut olması durumunda, eğri ya da yapısı bozuk penis durumu söz konusu olduğunda, lösemi, kemik iliği tümörü, orak hücreli anemi ya da orak hücreli anemi taşıyıcılığı söz konusu olduğu durumlarda, penil birozis ya da peyronie hastalığının olması durumunda. Topikal tedavi nedir konusuyla ilgili önemli detaylar arasında bu bilgiler yerini almaktadır.

Tedavi Sürecinde Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Her tedavide olduğu gibi topikal tedavi nedir konusu ile ilgili olarak önemli olabilecek bilgiler arasında olası yan etkiler yerini almaktadır. Hasta da görülebilecek olası en sık yan etkiler arasında İntraüretral alprostadiline bağlı olarak genel olarak kan basıncında düşüklük durumunun eşlik etmekte olduğu sersemlik hissi ve beraberinde ortaya çıkan bölgesel ağrıdır. Kimi hastalarda yan etki olarak üretral nitelikli kanama görülse de, penil fibrozis ve priapizm çok nadir olarak gözlenir. Topikal alprostadilin sadece,  erkek cinsel organında kızarıklık, erkek cinsel organında yanma ve acı hissinin söz konusu olduğu bölgesel yan etkileri nedeniyle avantaj sağlamaktadır. Sistemik yan etkiler ise çok nadir olarak görülür. Hastanın Alprostadili kullanmanın güvenli olduğundan emin olabilmesi için, doktorun  bahsi geçen durumlardan herhangi biri hastada varsa hastanın doktoruna mutlaka söylemesi gerekir. Bu durumlar arsında; kan pıhtısına bağlı olarak  geçirilmiş olan bir olay öyküsü söz konusu ise, kalp hastalığı söz konusu ise, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) problemi mevcut ise, kanama ya da pıhtılaşma bozukluğu söz konusu ise; yahut da kan yoluyla bulaşması söz konusu olabilecek bir hastalık (hepatit veya HIV gibi) söz konusu olduğunda. Bu ilacın hastanın cinsel aktivite de bulunduğu partnerine geçme durumunun önlemek amacıyla prezervatif kullanması son derece önemlidir. Daha detaylı bilgi için https://www.sokdalgatedavisi.com/iletisim internet sitesini mutlaka ziyaret etmenizde yarar olacaktır.

İletişim Formu

*Yıldızlı alanlar zorunludur.

Aşağıda her alan iletişim formu uzman hekim tarafından bizzat okunup değerlendirileceği için vereceğiniz bilgilerin doğruluğu önemlidir. Bilgileriniz her zaman gizlidir. Size en kısa sürede vermiş olduğunuz bilgiler ışığında sağlık danışmanımız iletişim bilgileriniz ile geri dönüş yapacaktır.